Članak ažuriran 31. авг, 2023.
[icegram campaigns=”25391″]Kreator članka Dejan Čorba Medicinska revizija Doktor Vladisav Kovačević
Najčešće posledice izlaganja očiju sonom kiselinom je jak bol, opekotine rožnjače, potencijalni gubitak vida i psihološku traumu.
Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar
Čestitamo na odluci da rešite vaš problem i potražite pomoć. Razumemo vašu zabrinutost, ali niste sami u borbi protiv oporavka očiju zahvaćene sonom kiselinom, rešenje postoji i uskoro ćete se osećati bolje.
Sadržaj
✨ Preporučujemo članak, katarakta prirodno lečenje.
Sipao sonu kiselinu u oči slika
Lečenje i terapija kada sipate sonu kiselinu u oči
Prva pomoć
Nakon izlaganja sonoj kiselini, prvi i najvažniji korak je temeljno ispiranje oka velikom količinom čiste vode ili fiziološkog rastvora najmanje 20 minuta. Ovo može pomoći da se smanji povreda, razblaživanjem sone kiseline i smanjenjem njenog korozivnog (nagrizajućeg) efekta.
Lekarska pomoć
Nakon početne prve pomoći, neophodno je otići kod lekara. Očni lekar (oftalmolog) će proceniti težinu povrede i preporučiti odgovarajuće lečenje, kao što je upotreba topikalnih antibiotika (koji se nanose na kožu za sprečavanje infekcije), kortikosteroida i lekova za ublažavanje bola.
U težim slučajevima, hirurška intervencija može biti neophodna za popravku oštećenih tkiva i očuvanje vida.
Ishrana za oporavak oka zahvaćenom sonom kiselinom
Uravnotežena ishrana bogata antioksidantima, vitaminima i mineralima može pomoći u promovisanju zdravlja očiju i podržati proces zarastanja.
Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar
Ključni nutrijenti za zdravlje očiju uključuju vitamin A, vitamin C, vitamin E, cink i omega-3 masne kiseline. Hrana bogata ovim nutrijentima (hranljivim materijama) je:
- Lisnato zeleno povrće (spanać i kelj)
- Masna riba (losos i sardine)
- Koštunjavo voće i semenke (bademi i semenke suncokreta)
- Citrusno voće (pomorandže i grejpfruti)
- Šareno voće i povrće (šargarepa i crvena paprika)
Hrana koju treba izbegavati
Da biste poboljšali zdravlje očiju tokom oporavka, najbolje je izbegavati hranu bogatu prerađenim šećerima, nezdravim mastima i prekomernim natrijumom (sol). Ovi sastojci mogu doprineti upali i mogu ometati proces zarastanja.
Zaštita očiju od sone kiseline
Lična zaštitna oprema
Kada radite sa kiselinama ili u okruženju gde su prisutne kiseline, neophodno je nositi odgovarajuću ličnu zaštitnu opremu, zaštitne naočare ili vizire, kako biste zaštitili oči od slučajnog prskanja.
Rukovanje kiselinom
Uvek sledite odgovarajuće smernice za rukovanje i skladištenje kiselina i drugih opasnih materija prilikom rada sa nestabilnim kiselinama i osiguravanje da su posude čvrsto zatvorene i adekvatno označene.
Podizanje svesti i edukacija
Edukativne kampanje i podizanje svesti mogu pomoći u smanjenju rizika od povreda sa kiselinom i drugih opasnih hemijskih supstanca.
Zaključak
Posledice izlaganja očiju kiselinama mogu biti razorne, ali uz odgovarajuće lečenje, terapiju i nutritivnu podršku, oporavak je moguć.
Preventivne mere, uključujući pravilno rukovanje kiselinama i promovisanje svesti, ključne su za smanjenje rizika od takvih incidenata.
Reference
www.cdc.gov/niosh/topics/eye/eye-infectious.html
Testiraj Svoje Oči # Koliko Dobar Imaš Vid? – Video
Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar
Postavite Pitanje ⬇️ Objavite Komentar
[icegram campaigns=”23919″]