Seboroični Dermatitis na Glavi | uzrok i terapije

Seboroicni-dermatitis-prirodno-lecenje

Članak ažuriran 03. феб, 2024.

dejan čorba Kreator članka

Sadržaj

melem za
krema za

Seboroični dermatitis na glavi

Ova neprijatnost je kako društvena tako i funkcionalna (svrab , osećaj gorenja). Seboroični dermatitis, seboroični ekcem ili seboreja se pojavljuje u obliku ljuspica (peruti) koju prate crvenilo i svrab na koži glave ili lica. Seboroični dermatitis je hronični zdravstveni problem kože i nije zarazan niti uzrokovan lošom higijenom.

Karakterišu ga rastresite beličasto žućkaste ljuspice na koži, koja je često crvenkasta i svrbi. Usled češanja može doći do sekundarne bakterijske infekcije, vlaženja i pojave ranica i krastica.

seboreicni dermatitis 01

Kada se pojavi u predelu glave, tada je vidno perutanje temena, a kosa se brzo masti, čak i jedan dan nakon pranja.

U najvećem broju slučajeva javlja se u između 30 i 40 godina života, češće kod muškaraca nego kod žena. Moguća je pojava i kod odojčadi ( beba ), obično u desetoj nedelji života poznata kao temenjača.

To je privremeno stanje kože koje se povlači do navršene treće godine. Seboreja se vezuje i za period adolescencije, kada dolazi do naglih hormonskih promena.

Ovaj zdravstveni problem se pogoršava pri povećanoj vlažnosti vazduha, sezonskim promenama, kod trauma (češljanje) ili kod emocionalnog stresa. Aktivacija seboroičnog dermatitisa je veća tokom zime i u rano proleće, a remisije su tokom leta.

Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar

S obzirom na to da je reč o hroničnom oboljenju kože, smenjuju se periodi poboljšanja i pogoršanja simptoma, a pravilnom i redovnom primenom adekvatne terapije ovo stanje kože može se regulisati i držati pod kontrolom tokom čitavog života.

Seboroični dermatitis se može držati pod kontrolom pomoću adekvatne higijene i nege kože upotrebom odgovarajućih preparata, po mogućnošću prirodnim terapijama koje prepisuju dermatolozi. Tokom terapije koristite biljne sapune i šampone, a izuzetno je važan i adekvatan izbor kozmetike.

mast za

Kožni problem koji je teško dijagnostikovati

Jer postoje sličnosti i sa psorijazom, drugim ekcemima i alergijskim reakcijama

Psorijaza je hronično nezarazno kožno oboljenje koje pogađa 2 do 3% stanovništva. Može se pojaviti u bilo kom starosnom dobu. Specifični faktori okidači mogu otkriti genetsku predodređenost i mogu pogodovati nastanku lezija.

Najčesce zahvaćene zone su laktovi i kolena, ipak cela koža može biti zahvaćena, a kritična zona je koža glave ( posebno potiljak ). Ponekad su zahvaćeni nokti na različite načine ( zadebljanja, tačkice, deformacije ). Šta je psorijaza i kako se leči prirodnim putem bez kortikosteroida .

krema za

Uzroci zbog kojih nastaje seboroični dermatitis još uvek nisu u potpunosti istraženi. Neki su poznati, a za neke se još ne zna. S obzirom da se javlja u mestima gde je inače uvećana produkcija sebuma, smatra se da je masna koža jedan od mogućih razloga pojave seboreje. Uz razvoj ovog zdravstvenog problema javljaju se i pojedina gljivična oboljenja.

Osobe sa poremećajem centralnog nervnog sistema češće imaju izraženiji seboroični dermatitis i teže se bore protiv njega. Osim sebuma, seboroični dermatitis glave se povezuje i sa pojavom gljivica i sa imunološkim abnormalnostima.

Nejasno je da li nedostatak higijene ima neke veze sa pojavom seboreje, ali je sigurno da veliku ulogu u razvoju ovog kožnog poremećaja imaju genetika i vremenski uslovi.

Seboroični dermatitis – najčešći simptomi kada ga imate

Crvenilo – koža dobija crvenu boju zbog pojačane cirkulacije krvi. Na taj način, organizam se bori protiv ovog kožnog problema i pokušava da se regeneriše ( obnovi ). Zajedno sa ovom pojavom javlja se i neprijatna iritacija.

Osip – predstavlja očiglednu promenu na koži koja se može primetiti vizuelno i na dodir. Tekstura postaje drugačija zbog uticaja seboreje. Javljaju se neravnine i otok.

Svrab – na njega se obično ne obraća pažnja, ali on itekako može biti pokazatelj razvoja seboroičnog dermatitisa i drugih kožnih oboljenja. To je veoma neprijatan osećaj koji je vezan za iritaciju. Budi želju za češanjem ili grebanjem što može dodatno ugroziti stanje u kojem se koža nalazi.

Grubi pečati bele ili žute boje – zahvaćene površine mogu biti grube i okrugle, a njihova veličina varira. Koža na toj površini je žuta, a njena boja je bela kao kreč ili žućkasta. Ona može da izgleda i kao krljušt koja svrabi.

Perutanje kože – ovo je gubitak spoljašnjeg dela kože. Može zahvatiti jedan deo tela ili celu kožu, u zavisnosti od načina na koji se razvija oboljenje. Delići ugrožene suve površine otpadaju uz jaku potrebu za češanjem i grebanjem.

Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar

Terapija za ublažavanja simptoma seborejičnog dermatitisa

  • Jabukovo sirće sprečava razvoj saboreje. Uspešno deluje protiv različitih mikroba, sprečavajući razvoj kožnih oboljenja kao što je seboreja i generalno poboljšava stanje kože. Smatra se da je oralna primena najefektivnija.
    Svako jutro pre doručka popijte rastvor napravljen od mlake vode i jabukovog sirćeta.
    Prvih nedelju dana mešajte jednu čašu vode sa kašičicom jabukovog sirćeta, druge nedelje povećajte dozu sirćeta na dve kašičice, a treće na jednu kašiku.
  • Kamilica protiv seboroičnog dermatitisa. Lekovitost kamilice i njen umirujući efekat postoji zbog flavonoida koji se nalaze u njenom sastavu. Najbolje je primeniti je direktno na pogođenoj koži. Sipaj kašičicu osušene biljke u šolju vrele vode. Pusti da sve odstoji 15 minuta, procedi i ostavi da se ohladi na sobnoj temperaturi. Natopi gazu ohlađenim čajem i držite je na ugroženom mestu narednih pola sata. Ponoviti tri puta dnevno.
  • Beli luk utiče na ublažavanje simptoma seboroičnog dermatitisa. Beli luk u sebi sadrži antigljivični agens koji se naziva alicin. On utiče na ublažavanje simptoma seboroičnog dermatitisa. Ispasiraj jednu celu glavicu belog luka. Razblaži sa količinom vode u razmeri 1:1. Blago zagrej dobijenu smesu, pa je namaži na deo kože koji je zahvatila seboreja. Ostavi tokom noći da deluje, pa isprati čistom vodom.
  • Ulje boražine sprečava dalji razvoj seboreje. Ovo ulje je bogato omega-6 masnim kiselinama, pa ima protivupalno dejstvo. Uspešno obnavlja suvu kožu i sprečava dalji razvoj seboreje. Može da se koristi i za lečenje drugih kožnih tegoba, kao što su ekcemi, psorijaza, akne i lišajevi. Održava i dobro stanje kože koja je zdrava i negovana. Piti jednu do dve kašičice dnevno, na pun stomak.
  • Kokosovo ulje protiv seboroičnog dermatitisa. Ublažava simptome seboroičnog dermatitisa, hrani kožu i održava normalan nivo hidratacije. Topi se na sobnoj temperaturi i lako se nanosi. Izmasiraj iritirano mesto sa pola kašičice kokosovog ulja. Neka masaža traje 2-3 minute. Pusti da koža upije ulje nakon masaže i sačekaj jedan minut.
    Natopi čistu krpu toplom vodom pa je stavi na izmasirano mesto i drži dvadesetak sekundi. Istom krpom obriši višak ulja i isperi sve mlakom vodom.
  • Aloja vera. Ova biljka umiruje iritaciju kože zahvaćene seborejom i vraća ph nivo u ravnotežu. Smanjuje perutanje i uklanja osećaj svraba. 20 kapi ulja čajnog drveta pomešaj sa gelom iz jednog većeg lista aloje. Direktno naneti smesu na iritiranu kožu i ostavite da deluje narednih 15-20 minuta.Isprati toplom vodom.
  • Maslinovo ulje za tretman seboroičnog dermatitisa. Tretiranje seboroičnog dermatitisa maslinovim uljem se posebno preporučuje kod beba i male dece. Stopira se razvoj Malassezie globose, smanjuje upala i vraća hidratacija oštećenoj koži. Manja količina ulja se nanosi direktno na kožu. Ostavi da koža polako upije ulje, a za to je neophodno sačekati nekih 15 minuta. Isperi toplom vodom.
  • Med je odličan za saboreju. Pravi organski, sirov med deluje antibakterijski i antifugalno. Očistiće kožu zahvaćenu seborejom i pomoći će joj da se brže obnavlja. Kombinuj 9 delova sirovog meda i jedan deo vode, pa sve dobro promešaj. Namaži u tankom sloju na kožu. Pusti da deluje naredna 3 sata. Polako isperi ugroženu kožu i ostavi da se osuši na vazduhu.

Probaj neke od ovih preporuka da staviš seboreju pod kontrolu, može da se desi da nemaš željene efekte ( jako je bitno da se tada ne frustriraš ) i tada treba da razmotriš korišćenje različitih terapija.

Preporuke kada imate seboroični dermatitis

Osnovna stvar koju ne smeš da zaboravite jeste da omogućiš koži da nesmetano ’’diše’’.

  • Obrij brkove i bradu
  • Za kosu koristi prirodne šampone i regeneratore sa organskim sastojcima
  • Nemoj dozvoliti da ti kosa bude predugo masna i izbegavaj proizvode koji sadrže masnoće
  • Često se umivaj običnom vodom da bi izbegao preterano stvaranje sebuma
  • Koristi samo toplu vodu, nipošto hladnu ili vruću, a za brisanje koristi mekane, pamučne peškire
  • Nemoj koristiti tešku šminku ( samo na prirodnoj bazi) , a ako si se šminkala, nemoj uveče da ideš na spavanje dok ne očistiš lice
  • Ako je vazduh u tvom domu previše suv, koristi ovlaživač vazduha. Perutanje kože je intezivnije tokom zime i jeseni kada je vazduh najsuvlji

Izbegavaj hemikalije i toksine. Poznato je da ovakve materije mogu naškoditi i zdravoj koži, a pacijentima sa seborejom će samo još više pogoršati zdravstveno stanje. To mogu biti razni deterdženti, parfemi, šminka i pojedini proizvodi za negu kože. Kontakt i sa malom količinom može izazvati neprijatnu reakciju na koži.

Izađi na sunce. Poznato je da sunčeva svetlost pozitivno deluje na kožu. Samo pazi da ne budeš predugo izložen sunčevim zracima, pogotovo leti. Takođe, preporučuje se i nošenje zaštitnih naočara.

Pij dovoljno tečnosti ( vode ). Pored obične vode, preporučuju se sveže ceđeni sokovi i zeleni čaj. Izbegavaj u širokom luku alkohol, kafu i energetske napitke.

Preporučujemo članak, bubuljice u trudnoći.

Kontrolišite stres. Život će uvek donositi nove stresne trenutke, a da bi sprečili dalji razvoj dermatitisa morate znati da se izborite i sa njima. Stres stvara hormonske promene u telu koje utiču negativno na kožu. Trudite se da se opustite na časovima joge ili slušanjem omiljene muzike.

Želimo vam da uspešno uklonite i kontrolišete Seborejični Dermatitis

Nije uvek neophodno tretirati seboroični dermatitis, jer često simptomi sami nestanu. Ali čim primetite nelagodan osećaj vezan za kožu i ugledate promene na njenoj površini, započnite tretman.

Prirodan način lečenja je jeftin i svima dostupan. Polako ćete ublažiti simptome, bez neželjenih efekata.
Iskoristi metode koje su preporučene i koriguj životne navike. Posavetuj se i sa lekarom ( dermatologom ).

Seboroični dermatitis je uporan kožni problem

Osobe koje se suočavaju sa seborejom, godinama tragaju za pravim preparatom koji bi rešili problem. U toj potrazi, koristiće kortikosteroide, razne šampone i kreme koji nemaju efekta ili u najboljem slučaju nakratko smire problem. Retke su terapije koje imaju takvu moć da se seboreja povuče i duže vreme drže pod kontrolom.

Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar

Postavite Pitanje ⬇️ Objavite Komentar

guest
0 Objave
Inline Feedbacks
View all comments