Bubuljice u trudnoći | najuspešnije terapije za njihovo uklanjanje

bubuljice u trudnoci

Članak ažuriran 20. апр, 2023.

[icegram campaigns=”25391″]

dejan čorba Kreator članka

Bubuljice u trudnoći su česta pojava kod mnogih trudnica, mogu izazvati nelagodnost, frustraciju i brigu.

melem za
krema za

Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar

Čestitamo Vam na činjenici da ste se odvažili da se suočite sa svojim problemom i da se obratite za pomoć. Razumemo vas da ste zabrinuti i znamo da vam je ovo stresno, ali niste sami u ovome, mnogi trudnice se suočavaju sa bubuljicama. Vi ste u stanju da se izborite sa ovim. Rešenje postoji i vi ćete se uskoro osećati bolje.

Preporučujemo članak, bubuljice u trudnoći.

Provereni tretmani za bubuljice u trudnoći

Redovno čišćenje lica blagim sredstvom za čišćenje i mlakom vodom. Nemojte koristiti agresivne proizvode koji vam mogu nadražiti kožu i pogoršati stanje sa bubuljicama.

Idite na pregled kod dermatologa (kožnog lekara), pre nego što uzmete bilo koji lek za uklanjanje bubuljica u trudnoći, uvek se možete posavetovati sa dermatologom. Neki lekovi za bubuljice nisu sigurni za upotrebu tokom trudnoće.

Topikalni tretmani, ako dermatolog odobri, možete koristiti topikalne tretmane za bubuljice bez recepta (OTC), benzoil peroksid ili salicilna kiselina (dozu može da vam prepiše lekar). Pažljivo pratite uputstva za korišćenje.

Koristite lekove na recept samo prema uputstvima jer oralni antibiotici kao što su tetraciklini (doksiciklin) i makrolidi (eritromicin), pilule za kontrolu rađanja kao što su Estrostep ili Iaz, izotretinoin i drugi lekovi mogu da deluju, međutim, prvo ih mora odobriti vaš lekar.

Promena životnog stila, smanite stres primenom tehnika opuštanja kao što su joga ili meditacija, ograničite slatku hranu i piće, redovno vežbajte da biste podržali imunološku funkciju, dovoljno spavajte i ostanite hidrirani, pijte vode.

Uravnotežena ishrana bogata vitaminima, mineralima, proteinima, ugljenim hidratima, vlaknima i omega masnim kiselinama može pomoći u održavanju opšteg zdravlja kože tokom trudnoće.

Održavanje lepe, čiste kože tokom trudnoće počinje sa samosvesnošću i vođenjem računa o potencijalnim okidačima za pojavu bubuljca.

Prirodni lekovi protiv bubuljica u trudnoći

Evo nekoliko saveta za lečenje bubuljica u trudnoći, od prirodnih lekova do svakodnevnih preporuka u nezi kože.

Jabukovo sirće

Pomešajte jedan deo sirovog, nefiltriranog jabukovog sirćeta sa tri dela destilovane vode. Time ćete napraviti tonik bogat prirodno prisutnim enzimima i alfa-hidroksi kiselinama.

Namočite tufer u razblaženu mešavinu jabukovog sirćeta i nanesite na kožu kako biste upili višak ulja.

Važno je razrediti jabukovo sirće destilovanom vodom, a ako se pojavi preterana suvoća kože, treba prekinuti sa ovim tretmanom. Nemojte koristiti nerazređeno sirće na koži, jer je veoma kiselo i može izazvati opekotine.

krema za

Soda bikarbona

Soda bikarbona upija ulje na koži i podstiče zaceljivanje, ali lekari je ne preporučuju u širokoj meri, jer može iritirati kožu i ukloniti važno zaštitno ulje sa kože. Najbolje bi bilo koristiti je kao lokalni tretman za bubuljice.

Napravite prirodni tretman mešanjem jedne kašike sode bikarbone sa jednom kašikom vode. Nanesite na pojedinačne bubuljice, ne na celo telo ili lice. Ostavite da se osuši pre ispiranja.

Citrusno voće

Alfa-hidroksidna kiselina se nalazi u citrusnom voću poput limuna i limeta. Kada se sok limuna ili limete nanese na kožu, pomaže u čišćenju pora i uklanjanju mrtvih ćelija kože. Ova adstrigentna i antibakterijska svojstva čine ga efikasnim kao piling.

Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar

Iscedite sok iz limuna ili limete i nanesite direktno na akne pomoću tufera. Ostavite da deluje 10 minuta ili dok se ne osuši, a zatim isperite hladnom vodom.

Med

Med ima antibakterijska i antiseptička svojstva. Takođe, umiruje kožu. Pre nanošenja, prvo isperite lice toplom vodom. Nanesite med direktno na zahvaćeno područje. Ostavite na koži 20 do 30 minuta. Isperite toplom vodom.

Kokosovo ulje

Kokosovo ulje ima antibakterijska i antigljivična svojstva. Takođe, umiruje kožu i lako se apsorbuje.

Nanesite devičansko kokosovo ulje umesto hidratantne kreme pre spavanja. Kupite hladno ceđeno kokosovo ulje u prodavnici.

Ovas i krastavac

Krastavac i ovas nude umirujuća i rashlađujuća svojstva za kožu. Jednostavno ih izmiksajte, stavite u zamrzivač i nanesite na lice na 10 do 15 minuta pre ispiranja.

mast za

Nadamo se da ćete se ovim predlozima osećati osnaženim i motivisanim da date prioritet svom zdravlju dok krećete na svoje jedinstveno putovanje trudnoće. Ne zaboravite da uvek tražite savet i uputstva od pouzdanih lekara pre nego što započnete bilo koju novu rutinu nege kože ili režim lečenja tokom trudnoće.

Ako simptomi potraju ili se pogoršaju, odmah se obratite vašem lekaru, kako biste osigurali vaše zdravlje i zdravlje fetusa. Ostanite pozitivni i prihvatite svoj sjaj.

Uzroci pojave bubuljica u trudnoći

Trudnice su sklone nastanku bubuljica zbog hormonskih promena, zbog povećane proizvodnje androgena i povećane proizvodnje ulja (sebuma). Visok nivo estrogena stimuliše lojne žlezde, što dovodi do prekomernog lučenja sebuma što može dovesti do začepljenja pora i pojave bubuljica.

Pored toga, genetski faktori mogu učiniti određene žene podložnijim bubuljicama tokom trudnoće. Bitno je napomenuti da se iskustvo svake žene razlikuje, a neke žene možda uopšte nemaju ovih problema.

Prilikom lečenja bubuljica tokom trudnoće, važno je odabrati bezbedne i nežne proizvode koji neće štetiti vama ili bebi.

Najupornije za uklanjanje su potkožne bubuljice.

Namirnice koje poboljšavaju stanje kože

Iako nema direktnih dokaza koji povezuju ishranu i pojavu bubuljica u trudnoći, zdrava ishrana može pomoći u održavanju zdrave kože. Uključite u svoju ishranu:

  • Voće i povrće bogato antioksidantima, vitaminima i mineralima
  • Riba, orasi, lešnin, avokado -zdrave masti (omega-3 masne kiseline)
  • Žitarice u celom zrnu
  • Proteini iz nemasnog mesa, ribe, jaja i mahunarki

Izbegavajte brzu hranu, rafinirane šećere i visokokalorične grickalice koje mogu pogoršati bubuljice.

Prevencija za bubuljice u trudnoći

Da biste smanjili rizik od pojave bubuljica u trudnoći, možete preduzeti sledeće mere.

Izbegavanje sredstva koja iritiraju kao što je upotreba parfimisanih sapuna, deterdženata i kozmetičkih proizvoda. Koristite proizvode koji su posebno formulirani za osetljivu kožu.

Redovno vežbanje jer poboljšava cirkulaciju krvi, što može pomoći u održavanju zdrave kože. Uvek se posavetujte sa lekarom pre nego što započnete vežbanja tokom trudnoće.

Reference

American Academy of Dermatology Association. (2021). Pregnancy acne. Retrieved from https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/care/pregnancy-acne

Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar

Postavite Pitanje ⬇️ Objavite Komentar

[icegram campaigns=”23919″]
guest
0 Objave
Inline Feedbacks
View all comments