Članak ažuriran 16. јан, 2024.
Kreator članka Dejan Čorba
Sadržaj
Psorijaza kod dece
Psorijaza kod deteta stvara plakove koji su crveni, svrbe i ljuspanje po koži. Ovaj članak istražuje kako psorijaza izgleda kod dece, kako je identifikovati i opcije lečenja.
Psorijaza je neinfektivna autoimuna kožna bolest koja se može javiti i kod dece. Simptomi su crveni svrbežni plakovi i promene na noktima. Trenutno, ne postoji lek za psorijazu a lečenje je usmereno na ublažavanje simptoma kada se pojave i u sprečavanju ili smanjenju pogoršanja.
Najčešća vrsta psorijaze je plak psorijaza. Kod dece sa ovom bolesti, psorijaza se najčešće prvo javlja na skalpu (glavi). Takođe je često da psorijaza utiče na lice, nokte ili nabore na koži.
Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar
Deca sa porodičnom istorijom psorijaze imaju veći rizik od razvoja ove bolesti.
Prema Američkoj Akademiji za Dermatologiju, naučnici su otkrili da određeni geni povećavaju šansu dece za razvoj psorijaze. Ali, takođe je moguće imati genetski faktor rizika za neki zdravstveni problem, ali ga nikada ne razviti.
Tipovi psorijaze kod dece
Psorijaza je autoimuna bolest. To znači da imuni sistem vašeg deteta reaguje na način koji uzrokuje da se ćelije kože razvijaju mnogo brže nego što je uobičajeno i ne otpadaju kako bi trebale.
Plak psorijaza je najčešći tip psorijaze. Kod plak psorijaze, ćelije se nagomilavaju na površini kože, uzrokujući pojave oblasti koje su guste, srebrno-bele. Ove oblasti se nazivaju plakovi. Plakovi se mogu javiti zajedno sa crvenilom kože, koji mogu biti manje vidljivi na tamnijoj koži.
Plakovi su obično svrbljivi i prekriveni gustim ljuskama. Ovaj proces je rezultat preterano aktivnog imunog sistema.
Drugi tipovi psorijaze uključuju:
- gutatnu psorijazu
- pustularnu psorijazu
- inverznu psorijazu
- eritrodermičnu psorijazu
Simptomi pojave psorijaze kod dece
Generalno, plak psorijaza može se pojaviti bilo gde na telu, ali najčešće utiče na:
- kolena
- skalp (glavu)
- laktove
- torzo
Kod deteta sa ovim stanjem, psorijaza se obično prvo pojavi na skalpu. Pored toga, plakovi mogu biti tanji i manji nego kod odraslih osoba.
Bebama sa psorijazom može se razviti osip koji izgleda kao osip od pelena, koji ne reaguje na tipične tretmane (kreme).
Većina dece razvija plak psorijazu. Guttatna psorijaza može se takođe javiti kod dece, jer se obično pojavljuje nakon što dete ima infekciju poput streptokoke. Ali, takođe se može pojaviti i bez okidača infekcije. Ostali tipovi psorijaze su ređi kod dece.
Dodatni simptomi koji mogu ukazivati na psorijazu kod deteta uključuju:
- povišene delove kože koji su crveni i prekriveni srebrno-belim ljuskama
- suvu, ispucalu kožu koja može krvariti
- svrab, bol ili peckanje u i oko pogođenih područja
- crvene oblasti u naborima kože
- razne promene na noktima, uključujući:
- debele nokte
- nokte koji imaju duboke brazde
- žuti nokti
- odvajanje i listanje nokta
Uzročnici za pojavu psorijaze kod dece
Iako niko tačno ne zna šta uzrokuje pojavu psorijaze, nekoliko okidača može učiniti da se pogoršanje bolesti desi češće, kao što su:
- infekcija
- iritacija kože
- stres
- gojaznost
- hladno vreme
- određeni lekove, poput litijuma
Izbegavanje okidača ili pronalaženje načina za njihovo upravljanje može pomoći u smanjenju učestalosti ili ozbiljnosti izbijanja psorijaze.
Periodi pogoršanja stanja psorijaze kod dece
Psorijaza je hronično stanje koje prolazi kroz periode povećane i smanjene aktivnosti.
Tokom aktivnih perioda ili pogoršanja, vaše dete će imati izražajnije simptome. Simptomi se mogu smanjiti ili čak nestati u roku od nekoliko nedelja ili meseci.
Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar
Pogoršanja se često javljaju nakon neke bolesti. Međutim, teško je predvideti koliko će biti ozbiljni simptomi kada ciklus započne.
Učestalost pojave psorijaze kod dece
Psorijaza je česta kod dece. U Srbiji skoro 15.000 dece mlađe od 18 godina ima psorijazu, a plak psorijaza je u 90% slučajeva.
Većina ljudi doživi svoje prve simptome psorijaze između 15 i 35 godina, ali psorijaza se može razviti i kod male dece. Istraživanja pokazuju da je oko 30% do 50% odraslih sa psorijazom razvilo bolest pre 20. godine života.
Kod neke dece, simptomi psorijaze mogu postati manje ozbiljni i manje česti kako odrastaju. Drugi mogu konstantno imati simptome koji se mogu vremenom pogoršati.
Postavka dijagnoze psorijaze kod dece
Lekari obično mogu reći da li dete ima psorijazu posmatrajući njegovu kožu. Tokom fizičkog pregleda, lekar može postaviti pitanja:
- koji simptomi se javljaju kod deteta
- da li ima bolove u zglobovima, što bi moglo ukazivati na psorijatični artritis
- koje lekove dete uzima
- da li postoji porodična istorija psorijaze
- da li je dete bilo izloženo nekim od uobičajenih okidača psorijaze
Dijagnostički testovi obično nisu neophodni, ali u nekim slučajevima, doktor može uraditi biopsiju. Lekar može koristiti rezultate biopsije da bi razlikovao psorijazu od sličnih kožnih bolesti, poput ekcema.
Lečenje psorijaze kod dece
Nažalost za sada, ne postoji lek za psorijazu. Lečenje je najčešće usmereno na ublažavanje simptoma kada se pojave i u sprečavanju pogoršanja.
Topikalni tretmani u lečenju psorijaze kod dece
Topikalni tretmani su češće propisivani od drugih vrsta terapija. Mogu pomoći u smanjenju simptoma blage do umerene psorijaze, uključuju i hidratantne kreme.
Topikalni tretmani dolaze u različitim formama, uključujući:
- masti
- losione
- kreme
- rastvore
- pene
Topikalne tretmane koje je Ministrarstvo Zrdavlja Srbije odobrila za upotrebu kod dece starije od 12 godina uključuju:
- kortikosteroide
- vitamine D analoge kao što je kalcipotrien (Sorilux)
- tretmane koji kombinuju ova dva
Sorilux je bezbedan za upotrebu kod dece starije od 4 godine.
Topikalni tretmani mogu biti vrlo uspešni i mogu izazvati manje neželjenih efekata nego drugi tretmani. Ali važno je znati da se odeća može umrljati ovim tretmanima i vaše dete će ih možda morati nanositi više puta dnevno.
Pomozite svom detetu da se seti da nanese lek postavljajući elektronske podsetnike u mobilni ili obeležavanje u kalendaru koji stoji na vidnom mestu u kući. Za mlađu decu, pokušajte da držite lekove van dohvata ruke, kada se ne koriste i nadgledajte dete tokom njihove primene.
Melem za psorijazu sa svojom jedinstvenim sastavom uspešno uklanja simptome psorijaze. Efekat tretmana je veoma brzo vidjiv tako da ljuspanje, crvenilo i svrab već nakon par dana nestaju. Korišćenjem melema dolazi do drastičnog povlačenja psorijazne regije a u većini slučajeva i do potpunog nestanka. Pogledaj cenu melema i iskustva korisnika.
Svetlosna terapija u lečenju psorijaze kod dece
I prirodna i veštačka svetlost mogu pomoći u ublažavanju simptoma psorijaze. Nekoliko novijih opcija uključuje lasere i lekove aktivirane posebnim svetlima.
Konsultujte se sa lekarom pre nego što počnete lečenje svetlosnom terapijom. Izloženost prevelikoj količini svetlosti može zapravo pogoršati simptome.
Ako doktor preporuči prirodnu sunčevu svetlost, razmislite o šetnji ili igri na otvorenom prostoru. Međutim, trebali biste pokušati pokriti sve izložene delove kože koji nisu pogođeni psorijazom sa kremom za sunčanje.
Oralni ili injekcioni lekovi u lečenju psorijaze kod dece
Doktor može propisati tablete, injekcije ili intravenske (IV) lekove za umerene do teške slučajeve psorijaze kod dece.
Neki od ovih lekova mogu izazvati ozbiljne nuspojave, pa je važno razumeti rizike pre nego što počne lečenje. Zbog mogućih ozbiljnih nuspojava, ovi tretmani mogu biti rezervisani za stariju decu ili se koristiti samo kratko vreme.
Injekcione lekove koje je FDA (Amerika) odobrila za upotrebu kod dece uključuju:
- etanercept (Enbrel)
- ixekizumab (Taltz)
- ustekinumab (Stelara)
Taltz i Stelara su bezbedni za upotrebu počevši od 6. godine života. Enbrel je bezbedan za upotrebu počevši od 4. godine.
Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar
Promene u načinu života kada dete ima psorijazu
Sarađujte sa lekarom na stvaranju plana lečenja vašeg deteta, za upravljanje okidača, može biti jedan od najboljih načina odbrane vašeg deteta protiv psorijaze. Određene životne navike takođe mogu smanjiti njihovu verovatnoću za pojavu pogoršanja.
To uključuje:
- vežbanje
- dovoljno sna
- jedenje balansirane, antiinflamatorne dijete
Antiinflamatorna hrana koju treba razmotriti za ishranu deteta uključuje:
- masne ribe, poput skuše, tune ili sardina
- orašaste plodove, badem, orah
- lisnato zeleno povrće, spanać, salata
- voće, jagode, trešnje i pomorandže
Hrana koja može izazvati upalu i treba je izbegavati ili minimizirati uključuje:
- prerađena hrana, uključujući one visoke u dodatnom šećeru
- hrana visoka u zasićenim mastima, poput crvenog mesa i mlečnih proizvoda punomasnih
Aktivnosti koje promovišu zdravlje mogu ojačati telo vašeg deteta. One mogu takođe pomoći u smanjivanju broja aktivnih perioda psorijazne aktivnosti i njihovu ozbiljnost. Pored toga, edukovanje vašeg deteta o održavanju kože čistom i hidriranom, može pomoći u smanjenju iritacije kože i pogoršanja psorijaze.
Ako vam trebaju ideje o promociji zdravih navika kod kuće, razmislite o pokretanju prijateljskog takmičenja među članovima domaćinstva. U zavisnosti od vaših ciljeva, mogli biste voditi računa o stvarima poput dnevnih pređenih koraka, vremena provedenog u aktivnostima napolju ili broju konzumiranih nutritivnih obroka.
Ili, možete imati kolektivnu brainstorming sesiju u kojoj svi dolaze sa idejama za aktivnosti koje promovišu zdravlje ili obroke.
Komorbiditeti kod dece sa psorijazom
Komorbiditeti su pridružene bolesti ili zdravstveni problemi koja postoje zajedno sa glavnom ili osnovnom bolešću. Savremeni dokazi sugerišu da psorijaza u detinjstvu može povećati rizik od razvoja drugih zdravstvenih problema.
To uključuje:
- hiperlipidemija
- gojaznost
- visok krvni pritisak
- Kronova bolest
- dijabetes
- reumatoidni artritis
Psihološko stanje kao uzrok pojave psorijaze kod dece
Imati psorijazu može biti povezano sa većom verovatnoćom razvoja psihijatrijskih stanja ili poremećaja raspoloženja. Na primer, istraživanje iz 2019. godine, koje je uključivalo malu grupu dece, pokazalo je da deca koja žive sa psorijazom imaju otprilike devet puta veći rizik od anksioznosti od dece bez ovog stanja.
Za decu, psorijaza može biti uznemirujuća. Posebno može biti uznemirujuća za decu sa velikim površinama kože pokrivenim plakovima ili plakovima koji se razvijaju na osetljivim mestima, kao što su lice ili okolina genitalija.
Iako obim izbijanja psorijaze može biti relativno mali, njegov uticaj na samopoštovanje deteta može biti veliki. I to može doprineti osećajima depresije, izolacije ili anksioznosti.
Iskoristite lekarsku pomoć
Važno je sarađivati sa lekarom vašeg deteta kako biste stvorili plan lečenja i podrške za rešavanje svih negativnih emotivnih i psiholoških efekata koje psorijaza može izazvati. Neobraćanje pažnje na njih može imati trajni efekat na njihovo sveukupno blagostanje.
Mogli biste razmotriti da pitate lekara da razgovara sa vašim detetom o njegovom izgledu kože.
✨ Preporučujemo članak, bubuljice u trudnoći.
To što lekar priznaje i objašnjava psorijazu može dodatno pomoći vašem detetu da shvati da odrasli brinu o njihovom blagostanju.
Kao roditelj, možete pružiti podršku. Na primer, razgovor sa vašim detetom o specifičnim odgovorima na pitanja i komentare od njihovih vršnjaka može im pomoći da se pripreme za razgovore i interakcije izvan doma.
Takođe biste možda želeli razgovarati sa lekarom vašeg deteta o saradnji sa terapeutom ili pridruživanju grupi za podršku za dodatnu pomoć.
Zaključak
Rana detekcija i dijagnoza psorijaze su ključne za dete. Čim primetite simptome koji bi mogli biti uzrokovani psorijazom, zakazite pregled kod lekara.
Rana intervencija, lečenje i opšta podrška mogu takođe pomoći u smanjenju stigme psorijaze i poboljšanju problema sa samopoštovanjem koji mogu nastati zbog nje.
Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar
Postavite Pitanje ⬇️ Objavite Komentar