Članak ažuriran 23. дец, 2023.
Kreator članka Dejan Čorba
Sadržaj
- Pojava bubuljice na licu
- Uklanjanje bubuljice na licu
- Primenite prirodnu masku za uklanjanje bubuljice na licu i bradi
- Pojava bubuljice na licu ukazuje i na druge probleme
Pojava bubuljice na licu
Bubuljice na licu (bradi, čelu ili na obrazu) predstavlja kožni problem koji vam može izazvati fizičke i psihičke probleme. Najčešći zdravstveni problemi su upale, infekcije i ožiljci. Gubitak samopouzdanja, pojavu anksioznosti i depresije.
Uklanjanje bubuljice na licu
Postoji mnogo tretmana i terapija za uklanjanje bubuljica na licu (bradi, čelu ili na obrazu), ali je ključno odabrati onaj koji odgovara vašem tipu kože i specifičnim potrebama.
Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar
Pre upotrebe bilo kog tretmana, preporučuje se konsultacija sa lekarom (dermatologom).
Najuspešnija terapija za uklanjanje bubuljica na licu zavisi od ozbiljnosti bubuljica koje su se pojavile i individualnih karakteristika kože. U blagim slučajevima, preporučuju se over-the-counter (OTC) tretmani sa benzoil peroksidom, salicilnom kiselinom ili glikolnom kiselinom. Oni deluju tako što čiste začepljene pore, smanjuju upale i ubijaju bakterije P. acnes.
Ukoliko se vremenom stanje ne poboljša ili još gore, ako se stanje kože pogorša, lekar vam može preporučiti kombinaciju sledećih tretmana.
- Topikalni retinoidi su tretmani koje nanosite direktno na kožu, poput tretinoina, adapalena ili tazarotena, stimulišući obnavljanje ćelija kože i sprečavanje začepljenje folikula dlake.
- Antibiotici, oralni ili topikalni antibiotici, kao što su eritromicin, klindamicin ili doksiciklin, možete koristiti za suzbijanje bakterija P. acnes i smanjenje upale kože.
- Hormonska terapija kod žena sa hormonski uzrokovanim aknama, lekar može preporučiti oralne kontraceptive ili antiandrogene lekove, koji deluju tako što smanjuju proizvodnju androgenih hormona i samim tim smanjuju proizvodnju sebuma (ulja na koži).
- Isotretinoin se koristi u teškim slučajevima akni, lekar vam može propisati isotretinoin, koji deluje tako što smanjuje veličinu lojnih žlezda i proizvodnju sebuma, sprečavajući začepljenje folikula dlake i smanjivanje upale.
Primenite prirodnu masku za uklanjanje bubuljice na licu i bradi
Prirodna terapija za uklanjanje bubuljica na licu (bradi, čelu ili obrazima), uz pomoć maske koja sadrži med i cimet.
Oba sastojka imaju antibakterijska svojstva i mogu uspešno delovati protiv bakterija koje izazivaju pojavu bubuljica.
Da biste napravili ovu masku, pomešajte dve kašike meda sa jednom kašičicom cimeta u prahu. Dobro promešajte smesu kako biste napravili pastu. Pre nanošenja maske, očistite lice blagim sapunom i toplom vodom.
Nanesite masku ravnomerno na lice, izbegavajući područje oko očiju. Ostavite masku da deluje 10 do 15 minuta, a zatim je isperite mlakom vodom i nežno osušite lice čistim peškirom.
Ponavljajte ovu terapiju jednom do dva puta nedeljno kako biste postigli najbolje rezultate.
Ishrana i dijeta kada imate bubuljice na licu i bradi
Pravilna ishrana može značajno uticati na zdravlje kože i smanjenje pojave bubuljica na licu (bradi, čelu ili na obrazu).
Preporučuje se unos voća, povrća, integralnih žitarica i zdravih masti, dok treba izbegavati prerađenu hranu, brzu hranu, gazirane napitke i šećere.
Prevencija od ponovnog dobijanja bubuljice na licu i bradi
Prevencija od pojave bubuljica na licu (bradi, čelu ili na obrazu) uključuje održavanje redovne i pravilne higijene lica, upotrebu proizvoda za čišćenje koji su namenjeni vašem tipu kože, izbegavanje dodirivanja lica prljavim rukama i redovno menjanje posteljine.
Pojava bubuljice na licu ukazuje i na druge probleme
Bubuljice se mogu pojaviti na različitim delovima lica, uključujući bradu, čelo i obraz. Lokacija bubuljica može ukazivati na različite uzroke, kao što su hormonalne promene, stres ili loša higijena.
- Bubuljice na bradi ukazuju na hormonske promene, posebno kod žena tokom menstrualnog ciklusa ili trudnoće. Redovno čišćenje lica i upotreba proizvoda za kontrolu sebuma mogu pomoći u smanjenju bubuljica na ovoj lokaciji.
- Bubuljice na čelu ukazuju na stres, prekomerno znojenje i upotreba kozmetike koja začepljuje pore. Pravilna higijena i izbor odgovarajuće kozmetike za vaš tip kože mogu pomoći u rešavanju ovog kožnog problema.
- Bubuljice na obrazima ukazuju na to da dirate lice prljavim rukama, spavate na prljavoj posteljini ili koristite kozmetiku koja vam izaziva iritaciju. Održavanje čistoće lica, izbegavanje dodirivanja lica i upotreba blagih, nekomedogenih (koji nezačepljuju pore) proizvoda za čišćenje može smanjiti pojavu bubuljica na obrazima.
✨ Preporučujemo članak, bubuljice u trudnoći.
Zašto nastaju bubuljice na licu i bradi?
Bubuljice na licu, poznate kao akne, predstavljaju upalno stanje kože koje nastaje usled začepljenja folikula dlake lojnim žlezdama i mrtvim ćelijama kože. Akne mogu varirati od blagih (otvorene i zatvorene komedone) do težih oblika koji uključuju papule, pustule, nodule i ciste.
Bakterija Propionibacterium acnes (P. acnes) takođe igra ključnu ulogu u razvoju upalnih lezija.
Pojava akni može biti uzrokovana različitim faktorima, uključujući genetiku, hormone, stres, ishranu i spoljašnje faktore poput upotrebe neodgovarajuće kozmetike ili izlaganja zagađenju.
Postavite Pitanje ✏️ Objavite Komentar
Postavite Pitanje ⬇️ Objavite Komentar